Konvenční paleontologie vs kreacionismus: Kdo vlastně chybuje?

19. 03. 2018 12:06:16
Zejména v minulém a předchozích staletích sváděly různé proudy paleontologů a evolučních biologů těžké bitvy o to, kdo nejlépe vysvětlí vznik a vývoj života na Zemi. Má tento boj dnes vítěze?

Historicky panovaly na původ a vývoj života na Zemi různé názory. Určitý názor by si asi vytvořila komunita jistých afrických či amazonských kmenů, jiný zase asijský národ a jiný zase národ evropský či arabský. Dříve se to mělo tak, že ve smyslu dané nauky měla silné slovo církev. To znamená, že byla daná nauka silně spjata s instituty bohů a náboženskou naukou. V evropských zemích nebo třeba v Americe to býval většinou jeden Bůh, tedy jeden velký 'Pán', v jehož jménu 'se konalo'. Nebo koná. V jistých afrických ale i evropských (například Řecko) komunitách bychom ale našli hned celou plejádu bohů.

Tak či onak, různé církve si často snažily přisvojovat právo na určování názorů vztahujících se k našemu původu. Tak se totiž dá co nejlépe manipulovat s masou. Otázka zní, zdali se tak trošku dnešní paleontologové nestávají takovými manipulátory, když se nám snaží vnutit, že život na Zemi existuje vlastně přes 4 miliardy let, že Zemi v dobách před stovkami milionů let obývaly kreatury jako trilobiti a tak dále. Paleontolog vám dokonce řekne období jejich výskytu s extrémní přesností desetin milionů let.

Dříve jsem to tak neřešil a ani moc neznal, ale protože se teď zkouším dívat na Zemi jako velice poklidně relaxující jádro po plynném obrovi, tj. planetu chtonijského typu, napadlo mě podívat se trošku na zoubek paleontologické nauce, kterou jsou syceny hlavy studentů takřka po celém světě. A brzy jsem narazil na jedno slůvko, které v paleontologické komunitě padá velmi často, když se s ní dostanete do určitého sporu. To slůvko zní kreacionismus (a kreacionista).

Pravda je, že jsem ten termín příliš neznal, jen jsem si matně vybavoval, že něco takového bylo v knize, co se mi dostala do rukou na gymnáziu, kde jistý Huxley podporoval Darwinovy 'evoluční myšlenky'. Musel jsem si to tedy dohledat, abych věděl, jakou nálepku od paleontologů automaticky získám, když zpochybním, že život na Zemi existuje tak šíleně dlouho, jako snad 4 miliardy let. Cituji z Wikipedie: 'Kreacionismus je v širším slova smyslu přesvědčení, že lidé, Země a vesmír byly stvořeny zvláštním zásahem vyšší bytosti či božstvem.' Tak to jen abyste věděli, co si o vás zhruba bude myslet paleontolog, když zkusíte zpochybnit, že život na Zemi existuje tak šíleně dlouhou dobu (bylo by dobré zkusit nechat bombardovat paleontology meteority po dobu 4 miliard let a čekat, zda to přežijí nebo se třeba 'evolučně' přemění v prach a popel).

Dle mého názoru historicky zásadní problém paleontologie je ten, že se rozhodla smísit tzv. magmatickou petrologii s nálezy fosilií, které k oné petrologii nemají geneticky žádnou vazbu. Dám příklad.

Když vám kdesi na jihočeském poli uhyne zvěř a bude zavalena tak, že se z ní stane fosilie, časem byste ji mohli zkusit radiometricky datovat. Když sáhnete po zirkonech, rázem zvěř udá stáří přes 300 milionů let. A to je ten zásadní problém. V přírodním prostředí, v půdě, ve vzduchu je rozptýleno velké množství zrn od stáří 0 po stáří 4,6 miliardy let. Je tak vysoce pravděpodobné, že v nějakých rozpukaných starých horninách najdete třeba určité fosilie.

Před časem jsem vedl debatu ohledně stáří slavných dinosaurů, kteří měli kráčet po zemském povrchu před mnoha a mnoha miliony lety. Totiž, jejich kosti nezřídka udaly stáří kolem 30 000 nebo 40 000 let pomocí tzv. radiometrického datování uhlíkem. Že by na tom něco bylo mi bylo vyvráceno tak, že zkrátka uhlík je všude možně a tohle je zcela normální. Toto stáří ale udal i vnitřek rohu. No dejme tomu. Tak jsem se vyptával, dobře, podle vás dinosauři žili před více jak 65 miliony lety. Máte k tomu doklady? Existuje nějaká fotografie dinosauřích kostí ve fosilním sledu s datací? Takovou fotku jsem nikdy neviděl, od nikoho nedostal a na celém širém internetu se nedá najít. Možná, že mi s tím pomůžete. Také jsem zkoušel argumentovat, že dopad 10 miliard A bomb shozených na Hirošimu před 65 miliony lety by nevyhubil zdaleka jen dinosaury (zbylo by něco živého?). Proč by měl vyhubit zejména je? Protože je to hezká pohádka pro děti? Druhy vymírají dnes a denně.

Z celé paleontologie mám spíše pocit, že se nám obdobou 'oněch institutů' snaží vnutit představu, že život na Zemi existuje tak dlouho, jako Země sama. Jako kdyby existoval postulát, který by stanovil, že život a stáří Země jako tělesa jsou dvě slučitelné jednotky. Problém je, že paleontologie se honosně nazývá vědou. A tak bych očekával vědecký postup a ne postuláty o rovnítku mezi stářím Země jako tělesa (přes 4 miliardy let) a stářím života na Zemi. Místo odpovědi, kde se tento postulát vzal, vám bude odpovědí to, že jste kreacionista. Jenomže milý paleontologu, tak jednoduché to mít nebudeš. Kdyby takhle fungovaly všechny vědy, tak se nikam nepohneme.

V učebnicích geologie najdete schémata tzv. principu superpozice. Tzn. vrstva výše je obvykle mladší než vrstva níže. Problém je, že paleontolog zná tento princip z učebnic a schémat. Viděl jej někdy v přírodě? Obul někdy botky a došel toto vyfotit včetně datace? Proč není snadné (resp. je nemožné) takový princip najít zdokumentovaný včetně datací někde na webu nebo dokonce ve vědeckých publikacích? Naše geologické prostředí je tak heterogenní, že každý metr čtvereční této planety má za sebou historii delší jak 4 miliardy let. Určitě nestačí odatovat nějaký vulkanit nebo magmatit a pak kus opodál najít fosilii a nakreslit schéma, 'že to k sobě geneticky pasuje a ten vulkanit je určitě s tou fosilií geneticky spjat'. Abych učinil tak tvrdé prohlášení, tak tvrdé, že jej budu psát do učebnic a rvát do hlav studentů geologie, musím studentům jedním dechem dokládat fotografie, kde bude ona 'syngenetičnost' postihnuta. Od ruky nakreslené schéma a víra ve spojitost oné padlé zvěře (viz. výše) a nějakého (minimálně) 340 milionů let starého vulkanitu určitě nejsou dostatečné. Radši dejte studentům fotoaparát do ruky a ať zkusí onen princip superpozice kdesi nalézt a zdokumentovat. Možná se pak budou divit, že ta schémata, co jsou v učebnicích 'v jednom pytli', spolu vůbec, ale vůbec časově a geneticky nesouvisí. Něco se totiž může přihodit před miliardou let, něco před 500 miliony, něco před 100 000 lety a něco dnes. A tohle všechno, tohle všechno dámy a pánové, tohle všechno se vám kumuluje na jednom jediném místě.

Autor: Jan Mestan | pondělí 19.3.2018 12:06 | karma článku: 23.47 | přečteno: 874x

Další články blogera

Jan Mestan

Paní Nováková to nemyslela špatně, opravdu to chce hodně internetu zdarma

Lidé se momentálně posmívají ministryni Novákové za její výroky ohledně wifi. Bez ohledu na jakoukoliv politiku se jí zkusím zastat coby člověka, ne coby reprezentantky jakéhokoliv politického směru či struktury.

19.2.2019 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 215 | Diskuse

Jan Mestan

Jak složit kontinentální slupku Země zpět dohromady jejím zmenšením?

Poslední dobou se zkouším potýkat s obecným problémem, jak co nejlépe vyřešit složení kontinentální slupky v EE theory při zmenšení Země. Zkusím vstupně popsat dílčí kroky problému.

5.2.2019 v 22:18 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 283 | Diskuse

Jan Mestan

Elizabeth Tasker: Autorka termínu 'chthonian theory'

Ačkoliv termín 'chtonijská planeta' spatřil světlo světa již v roce 2003, termín 'chtonijská teorie', který směřuje k robustnějšímu zpracování pojmu či jeho zobecnění, použila v jedné kapitole své knihy vědkyně Elizabeth Tasker.

3.2.2019 v 22:08 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 288 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Paní Nováková to nemyslela špatně, opravdu to chce hodně internetu zdarma

Lidé se momentálně posmívají ministryni Novákové za její výroky ohledně wifi. Bez ohledu na jakoukoliv politiku se jí zkusím zastat coby člověka, ne coby reprezentantky jakéhokoliv politického směru či struktury.

19.2.2019 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Petr Bajnar

Freudovské přeřeknutí

Ačkoli jsem si svůj poslední článek v rubrice Věda „O lidské (ne)inteligenci“ pro kontrolu dvakrát četl, přesto jsem v něm napsal větu: "Ve zvířatech bude vidět jen zdroj výživných bílkovin a ne LIDSKOU bytost".

18.2.2019 v 16:50 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 423 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v jezírku - tajuplné bublinky v ledu

Jak se dostanou do ledu bubliny a proč se objevují jen někdy? Na vině je chemie a biologie, která neodpočívá ani v zimě. (délka blogu 5 min.)

18.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 271 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 215 | Diskuse

Julius Maksa

Jak nejlépe zabránit na dálnici jízdě v protisměru?

V pátek se staly dvě dopravní nehody na českých dálnicích, způsobené řidiči jedoucími v protisměru. Pomůže umístění nové dopravní značky? Neexistuje lepší značení, které by nebylo možné přehlédnout? Jedno řešení bych měl.

16.2.2019 v 14:15 | Karma článku: 38.95 | Přečteno: 3213 | Diskuse
Počet článků 92 Celková karma 18.00 Průměrná čtenost 620

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou. Autorem webu: http://expandingearthresearch.org/ & Twitter

 

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

 

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

 

Najdete na iDNES.cz