Pacifický problém. Spojit či nespojit?

25. 06. 2018 19:07:54
Pojem 'Pacifický problém' není ve vědách o Zemi nikterak známý, vlastně jsem jej dal dohromady právě teď, když jsem se pustil do psaní textu. Avšak problém je to pro ony vědy tak významný, že by si zasloužil značnou pozornost.

Již mnoho dekád existuje elegantní idea týkající se zvětšování či expanze Země. Několik textů jsem tomu už také věnoval. O něco méně dekád existují mapy stáří novotvořené oceánské litosféry a jen pár roků existují takřka precizní VGG snímky celé planety, které ukazují vzájemné vztahy mezi kontinentální a oceánskou litosférou. Na těchto snímcích jsou patrné struktury oceánského dna v úchvatném detailu, rovněž lze studovat přímo obrysy kontinentálních bloků, tj. kontinentální okraje. Zkrátka jsme v situaci, kdy o Zemi jako o tělesu víme opravdu mnoho, mnohem více než třeba před deseti nebo dvaceti lety.

Nějaké odkazy k oněm VGG snímkům a mapy stáří oceánského dna naleznete v jednom z mých blogů:

https://mestan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=646750

Proč vlastně 'Pacifický problém'? Každý asi ví, že oblast, kde se nachází Atlantik, tj. prostor mezi Amerikami a Afrikou, je možné spojit dohromady. Zkrátka Afrika s Amerikami pasuje dohromady. Někdo pohledem na tyto bloky rovnou přijde s ideou, že aby do sebe tyto bloky skutečně pasovaly a doputovaly k sobě, je třeba Zemi zmenšit. Lze dodat, že když půjdeme v čase do minulosti, bloky k sobě doputují za interval 180 milionů let. Tolik k Atlantiku.

Na druhé straně Zeměkoule se nachází oblast Pacifiku. Dobrá, že do sebe Afrika s Amerikami pasuje za interval 180 milionů let, to se už od konce 16. století tak nějak ustálilo. Jak je však možné, že za stejný časový interval k sobě pasuje i oblast Pacifiku, tzn. vlastně druhá část Zeměkoule?

Nedávno vyšla aplikace, která nás má vzít v čase do minulosti. Má nám ukázat, jak nám po naší Zemi běhají kontinenty stovky milionů až miliard let. Řekl jsem si, že jí vyzkouším a podívám se, kterak že aplikace řeší skutečnost, že kontinent Zélandie pasuje dohromady s Jižní Amerikou. Tj. vlastně jak aplikace řeší onen 'Pacifický problém'. K mému překvapení má aplikace snahu Zélandii ignorovat. Mazat. Je to snaha zamést pod koberec to, že je desková tektonika zkrátka očividný nesmysl? Pojďme si vše názorně ukázat.

Jinak, aplikaci najdete zde:

http://dinosaurpictures.org/ancient-earth

Zde přikládám obrázek z aplikace. První snímek ukazuje soudobou Zemi. Na druhém snímku jdeme 20 milionů let do minulosti a na třetím 35 milionů let do minulosti. Každý si může všimnout, že se dílem fantazie autora nesmyslné aplikace Zélandie rozplývá a putuje zcela nelogicky kamsi s Austrálií. Jako kdyby se autor bál symetrického hřbetu, který je mezi východním okrajem Zélandie a Antarktidou. Kdyby se ho totiž nebál, musel by Antarktidu a Zélandii spojit přesně podlé té samé logiky, jako se spojí Ameriky s Afrikou. A to dokonce ve stejný čas. Jediný problém je, že Zemi musíme při dané operaci zmenšit. A to by se autorovi, resp. celým profesorským sborům, moc nelíbilo, protože by jejich práce, kterými podložili své vydřené tituly, vzaly zcela, ale zcela za své. Ale já říkám, dámy a pánové, nebojte se to spojit, proč to ignorovat?

Nyní se podívejme na logické řešení, které jsem poskytl již několikrát. Jednak ve videích:

https://www.youtube.com/watch?v=-aBBMwlADlg

https://www.youtube.com/watch?v=l6JRdn0FL2E

Jednak v publikaci, kterou se mi letos nepovedlo protlačit na konferenci do Houstonu:

https://www.researchgate.net/publication/322896799_THERE_IS_BEAUTY_IN_SIMPLICITY_ZEALANDIASOUTH_AMERICA_RENDEZVOUS_ON_THE_EXPANDING_EARTH

Jednak třeba také v jednom z mých prvních blogů:

https://mestan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=646750

Jak jsme mohli vidět, desková tektonika je 'teorií', která je založena na fantaziích. Když se nehodí elegantní 'Pacifické řešení', tj. logické spojení Zélandie s Jižní Amerikou a Antarktidou (zmenšení Země směrem do minulosti), uděláme to tak, že prostě tu Zélandii necháme vypařit. Zkrátka jde o blud založený na neuchopení Země jako sférického tělesa se vším všudy.

Autor: Jan Mestan | pondělí 25.6.2018 19:07 | karma článku: 22.82 | přečteno: 800x

Další články blogera

Jan Mestan

Paní Nováková to nemyslela špatně, opravdu to chce hodně internetu zdarma

Lidé se momentálně posmívají ministryni Novákové za její výroky ohledně wifi. Bez ohledu na jakoukoliv politiku se jí zkusím zastat coby člověka, ne coby reprezentantky jakéhokoliv politického směru či struktury.

19.2.2019 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 215 | Diskuse

Jan Mestan

Jak složit kontinentální slupku Země zpět dohromady jejím zmenšením?

Poslední dobou se zkouším potýkat s obecným problémem, jak co nejlépe vyřešit složení kontinentální slupky v EE theory při zmenšení Země. Zkusím vstupně popsat dílčí kroky problému.

5.2.2019 v 22:18 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 283 | Diskuse

Jan Mestan

Elizabeth Tasker: Autorka termínu 'chthonian theory'

Ačkoliv termín 'chtonijská planeta' spatřil světlo světa již v roce 2003, termín 'chtonijská teorie', který směřuje k robustnějšímu zpracování pojmu či jeho zobecnění, použila v jedné kapitole své knihy vědkyně Elizabeth Tasker.

3.2.2019 v 22:08 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 288 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Paní Nováková to nemyslela špatně, opravdu to chce hodně internetu zdarma

Lidé se momentálně posmívají ministryni Novákové za její výroky ohledně wifi. Bez ohledu na jakoukoliv politiku se jí zkusím zastat coby člověka, ne coby reprezentantky jakéhokoliv politického směru či struktury.

19.2.2019 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Petr Bajnar

Freudovské přeřeknutí

Ačkoli jsem si svůj poslední článek v rubrice Věda „O lidské (ne)inteligenci“ pro kontrolu dvakrát četl, přesto jsem v něm napsal větu: "Ve zvířatech bude vidět jen zdroj výživných bílkovin a ne LIDSKOU bytost".

18.2.2019 v 16:50 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 423 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v jezírku - tajuplné bublinky v ledu

Jak se dostanou do ledu bubliny a proč se objevují jen někdy? Na vině je chemie a biologie, která neodpočívá ani v zimě. (délka blogu 5 min.)

18.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 271 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 215 | Diskuse

Julius Maksa

Jak nejlépe zabránit na dálnici jízdě v protisměru?

V pátek se staly dvě dopravní nehody na českých dálnicích, způsobené řidiči jedoucími v protisměru. Pomůže umístění nové dopravní značky? Neexistuje lepší značení, které by nebylo možné přehlédnout? Jedno řešení bych měl.

16.2.2019 v 14:15 | Karma článku: 38.95 | Přečteno: 3213 | Diskuse
Počet článků 92 Celková karma 18.00 Průměrná čtenost 620

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou. Autorem webu: http://expandingearthresearch.org/ & Twitter

 

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

 

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

 

Najdete na iDNES.cz