V médiích se často můžeme dočíst o tom, že se nám 'hýbou litosférické desky'. Zpravidla jde o nějaký ten centimetr tím či oním směrem. Lepší než psát o vlastním pohybu jakýchsi desek, by bylo vědecky správnější psát o tom, že jsme naměřili horizontální pohyb pomocí GPS stanic. To, že onen pohyb přisuzujeme vlastnímu klouzavému pohybu určitých desek, již představuje naši víru či představu o tom, jak funguje Země jako těleso. Pravdou je, že naše realita se jeví býti 3D (či 4D s přihlédnutím k pojmu čas). A tak je na místě si všímat i rozměru třetího - vertikálního. Ony stanice totiž mohou indikovat posun v bázi XY, který má ale původ ve vlastním posunu v ose Z.
K tomu jsem psal už jeden text:
https://mestan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=647854
Aneb - není posun jako posun.
Zkusím zde napsat něco krátce k samotnému Islandu (který jsem bohužel osobně nenavštívil, ale viděl jsem ho alespoň v noci z letadla při letu do Kalifornie společně s úchvatnou polární září, čímž jsem naštval skupinu známých, kteří přímo na Islandu strávili pár dnů a na onu záři to štěstí neměli). Když pominu geologii, která nás zajímá, je Island naprosto úchvatným a čistým místem. Geologicky se jedná o značně aktivní celek, který se nejen 'rozlejzá' na zhruba dvě části, ale právě i rapidně roste vertikálním směrem. Island leží přímo na tzv. ruptuře Středoatlantického hřbetu, která se táhne od Antarktidy až do Ruska, kde si razí nejčerstvější cestu. Island je vulkanického původu. Je to poměrně mladý ostrov v těsném kontaktu s oceánským dnem. Nalezneme na něm mj. několik sopek, více či méně pokrytých ledovci.

Výzkum na Islandu vedl tým vědců z arizonské a islandské univerzity. Výzkum byl publikován v časopisu Geophysical Research Letters. Kdo by si chtěl text přečíst, viz.
https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/2014GL062446
Podotýkám, že autoři zdvih obrovské masy zemské kůry přisuzují podnebí.
V souvislosti se zdvihy kůry v oblastech oceánské litosféry, která je tenká a nejvýrazněji reaguje na objemové změny zemského tělesa, si dovolím ještě pár odkazů.
U Nového Zélandu se nedávno zdvihlo dno o 2 metry, viz.
https://edition.cnn.com/2016/11/18/asia/nz-earthquake-pics/index.html
V oceánech běžně vznikají nové a nové ostrovy:
https://www.telegraph.co.uk/travel/lists/new-volcanic-islands-emerged/
Ukazuje se, že bude potřeba se více zaměřit i na vertikální pohyby, které Země koná. A být značně opatrný s interpretací těch horizontálních. Země je totiž 3D sférickým tělesem a třetí rozměr při jejím studiu nelze zanedbávat. I když pravda, postihnutí těch vertikálních pohybů může být někdy dosti složité. Chce to čas a trpělivost. A dobře vážit data.