Grygar versus Bača: Před prahem si musí zamést oba

13. 09. 2018 12:28:11
Na sklonku minulého roku se v debatě v Českém rozhlasu střetli Vladimír Bača a Jiří Grygar. Byl to místy lehce urputný souboj. Můžeme se však ptát, zdali se střetli vhodní kandidáti na hodnocení naší planety.

Pojďme nejprve shrnout, co bylo obsahem oné debaty a kdo jsou zástupci obou táborů.

Debatu najdete samozřejmě online:

https://plus.rozhlas.cz/pribyva-lidi-kteri-neveri-vede-ale-zvastum-o-placate-zemi-vsima-si-jiri-grygar-7170230

Meritem věci byl spor o to, zdali je Země kulatá či plochá. Tolik k základnímu problému.

Jiří Grygar je českým astronomem a dlouhodobým popularizátorem vědy. Dlouhodobě se angažuje v oblasti víry a křesťanství. Jedná se o člověka, který se snaží hledat mezi vědou a vírou nějaká pojítka a vazby. Mimo jiné vydal knihu O vědě a víře. Co je pro debatu v Českém rozhlase zajímavé, je skutečnost, že se jedná o zastánce deskové tektoniky, tedy se řadí k tzv. skupině Plate People.

O třech soudobých názorech na Zemi:

https://mestan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=675283

O názoru Jiřího Grygara na Zemi a její fungování se dočtete například na serveru vira.cz:

https://www.vira.cz/texty/knihovna/kapitoly/kosmicke-katastrofy

Koneckonců Jiří Grygar je i ikonou spolku Sisyfos, kde se letos v rámci jedné přednášky slavilo 50. výročí deskové tektoniky.

K postavě Vladimíra Bači toho příliš nalézt nejde. Obrázek o jeho názorech si lze udělat poslechem samotné debaty.

Pár výňatků z debaty:

Jiří Grygar: 'Máme obecnější problém, že přibývá lidí, kteří nevěří vědě, nevím proč, a věří těmto žvástům. Jsem členem Klubu skeptiků Sisyfos, každý rok udělujeme bludné balvany za největší pitomosti a myslím, že má pan Bača docela dobře našlápnuto.'

Jen dodám, že nejen pan Bača ale i onen spolek má docela slušně našlápnuto:

https://mestan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=657939

Ještě Jiří Grygar: 'Proto mi přijde nesmyslné, že si nějaký amatér vezme fotografický aparát, a tím zjistí, že je Země rovná a ještě je to v rozporu se vším, co na obloze vidíme. Kolem Země třeba létá dokola Mezinárodní kosmická stanice. Jak je tedy možné, že létá dokola kolem desky?'

A já se lišácky zeptám, více desek Vám nevadí, pane Grygar? Zřejmě ne.

Od pana Bači vyjmu jen: 'Můj názor samozřejmě je, že je Země placatá, tedy plochá.'

Když to shrnu, střetli se v debatě zastánci dvou značně rozdílných názorů. Pan Bača se domnívá, že je Země 'deskou'. Pan Grygar, ač to přímo v dané debatě nezazní, se domnívá, že je Země 'deskami'. Nicméně si stojí za tím, že je kulatá. Říkám si, zdali by se vůbec do takové debaty měli pan Bača s panem Grygarem pouštět. Můžeme konstatovat, že pan Grygar je v debatě 'za lepšího', protože kope za kulatost Země. Ale pokud bychom počali debatu o tom, jak se Země chová a čím je, obávám se, že by byl pan Grygar rázem v pozici pana Bači.

Autor: Jan Mestan | čtvrtek 13.9.2018 12:28 | karma článku: 12.40 | přečteno: 1113x

Další články blogera

Jan Mestan

Paní Nováková to nemyslela špatně, opravdu to chce hodně internetu zdarma

Lidé se momentálně posmívají ministryni Novákové za její výroky ohledně wifi. Bez ohledu na jakoukoliv politiku se jí zkusím zastat coby člověka, ne coby reprezentantky jakéhokoliv politického směru či struktury.

19.2.2019 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 215 | Diskuse

Jan Mestan

Jak složit kontinentální slupku Země zpět dohromady jejím zmenšením?

Poslední dobou se zkouším potýkat s obecným problémem, jak co nejlépe vyřešit složení kontinentální slupky v EE theory při zmenšení Země. Zkusím vstupně popsat dílčí kroky problému.

5.2.2019 v 22:18 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 283 | Diskuse

Jan Mestan

Elizabeth Tasker: Autorka termínu 'chthonian theory'

Ačkoliv termín 'chtonijská planeta' spatřil světlo světa již v roce 2003, termín 'chtonijská teorie', který směřuje k robustnějšímu zpracování pojmu či jeho zobecnění, použila v jedné kapitole své knihy vědkyně Elizabeth Tasker.

3.2.2019 v 22:08 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 288 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Paní Nováková to nemyslela špatně, opravdu to chce hodně internetu zdarma

Lidé se momentálně posmívají ministryni Novákové za její výroky ohledně wifi. Bez ohledu na jakoukoliv politiku se jí zkusím zastat coby člověka, ne coby reprezentantky jakéhokoliv politického směru či struktury.

19.2.2019 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Petr Bajnar

Freudovské přeřeknutí

Ačkoli jsem si svůj poslední článek v rubrice Věda „O lidské (ne)inteligenci“ pro kontrolu dvakrát četl, přesto jsem v něm napsal větu: "Ve zvířatech bude vidět jen zdroj výživných bílkovin a ne LIDSKOU bytost".

18.2.2019 v 16:50 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 423 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v jezírku - tajuplné bublinky v ledu

Jak se dostanou do ledu bubliny a proč se objevují jen někdy? Na vině je chemie a biologie, která neodpočívá ani v zimě. (délka blogu 5 min.)

18.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 271 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 215 | Diskuse

Julius Maksa

Jak nejlépe zabránit na dálnici jízdě v protisměru?

V pátek se staly dvě dopravní nehody na českých dálnicích, způsobené řidiči jedoucími v protisměru. Pomůže umístění nové dopravní značky? Neexistuje lepší značení, které by nebylo možné přehlédnout? Jedno řešení bych měl.

16.2.2019 v 14:15 | Karma článku: 38.95 | Přečteno: 3213 | Diskuse
Počet článků 92 Celková karma 18.00 Průměrná čtenost 620

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou. Autorem webu: http://expandingearthresearch.org/ & Twitter

 

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

 

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

 

Najdete na iDNES.cz