Jak se tvůrce komiksů Adams mýlil, ale přesto odvedl kus dobré práce

27. 10. 2018 15:06:31
O rekonstrukce rozpínající se Země se v minulosti pokoušeli různí autoři. Možná proto, že neustále chybovali při spojení Pacifiku, mě nikdy nepřesvědčili dostatečně o správnosti jejich výtvorů. Uveďme si jeden příklad z mnohých.

Samochvála není pro člověka nic zvláště dobrého, ale v souvislosti s tímto blogem si holt neodpustím uvést, že jsem to právě já, kdo poprvé ukázal, jak při rekonstrukci rozpínající se Země spojení v Pacifiku v minulosti proběhne. Když mě nepřesvědčil nikdo z autorů, kteří se o takové rekonstrukce snažili, musel jsem se zkrátka přesvědčit sám. A to zejména tak, že jsem si všímal logiky, se kterou se v minulosti kontinentální bloky vzájemně oddělovaly. Také jsem jako žel většina autorů přede mnou neignoroval skutečnost, že existuje kontinent Zélandie, byť se nachází pod vodou. Pak jsem Zélandii uchopil a provedl její rotaci podle symetrického hřbetu mezi ní a Antarktidou. Severní okraj Zélandie pak přesně padl na západní okraj Jižní Ameriky - dokonce to tvarově sedí. A to dokonce ve stejném čase v minulosti, jako se provede spojení Afriky s Amerikami. Nejprve jsem se dost podivoval, že si někdo něčeho tak zřejmého předtím nevšiml. Kupodivu nevšiml. Ale snaha spojit Pacifik a ukázat tak, že se Země rozpíná, tu byla.

Zde je můj originální text o evidentním spoji.

Zde video o daném spoji na soutěži FameLab (180 sekund).

Zde potom delší přednáška nejen o daném spoji (přes 40 minut).

A nejen o onom spoji jsem psal i jeden blog.

Animace Neala Adamse je ukázkou iniciálně chybného postupu, který je vlastní například i jistému panu Scotesovi, který do světa šíří videa o tom, kterak nám po Zemi mají běhat kontinenty poslední až miliardy let. Oba pánové pro své animace užívají zcela nevhodné mapové podklady. Prý nám chtějí říci něco o tom, jak funguje Země jako planetární těleso, ale nejsou schopni k danému studiu uchopit ty podklady, které ji jako planetární těleso také zobrazují.

Adams samozřejmě ignoruje Zélandii a dokonce vezme Austrálii a žene ji kamsi na sever k Aljašce. To je chybné, neboť nerespektoval struktury na oceánském dnu. Avšak rozhodl se přesto Zemi zmenšit, všechna čest.

Adams je komiksový kreslíř, často vědcům nadává, že se utrácejí velké sumy za nesmysl jménem desková tektonika. Má v řadě věcí pravdu. Jen nám neukázal, jak se má ten Pacifik opravdu spojit. Také si žel trošku vysypal hnůj na hlavu tím, že se pustil v komentářích pod svým videem do objasňování fyzikálního principu oné expanze. Jednak neustále opakuje, že Země roste a nic nemůže, fyzikálně řečeno, expandovat. Prohodil jsem s ním pár emailů a vysvětlil mu a ukázal, že existuje nespočet příkladů expanze ve fyzice obecně (bez ohledu na mechanismus, proč by měla expandovat naše vlastní planeta). Adams neustále opakuje, že se v nitru Země cosi slučuje a generuje novou hmotu. Než to shrnu, podívejte se na jeho video:

Tedy, když to shrnu, Adams udělal kus práce tím, že poukázal na skutečnost, že existuje cosi jako idea, že se Země rozpíná - EE theory. Ze své pozice komiksového kreslíře se dokonce pokusil o rekonstrukci onoho rozepnutí - žel se mu to nepodařilo v důsledku neužití optimálních mapových podkladů a nerespektování logiky, dle které se mají od sebe kontinentální bloky oddalovat. Ze své pozice tvůrce komiksů se dokonce pustil do nové fyziky formou komentářů a tvrzení, že Země roste skrze kreaci nové hmoty v jejím nitru. Také je přesvědčen, že nic neexpanduje. I když by to s tímto přístupem Adams ve fyzikální olympiádě patrně nedotáhl ani do okresního kola, všechna čest, že má odvahu se pokusit o takovou animaci. Vždyť tak činí zástupům deskových tektoniků navzdory!

Zmínil jsem také postavu jistého Scotese, což je další povedený YouTuber. Ten se na Pacifik vykašlal úplně a spojil jen ty kontinentální bloky, které ho zrovna uhodily do oka. Podobně jako Adams neužívá moc dobré mapové podklady. Třeba tyto animace jsou pak úplným výsměchem vědě (jako kdyby říkaly, já se nechci dívat na Zemi tak, jak vypadá, já si jí nakreslím tak, jak chci, aby vypadala):

Adams své video nazval jako konspiraci. Podle mě EE theory není věcí konspirace, ale nepochopení. A také věcí toho, že v 60. a 70. letech, kdy desková tektonika vznikala, lidé neměli tak dobré podklady, jako mají v roce 2018. Jak půjde věda dále, desková tektonika postupně vymizí. I když to chvíli ještě potrvá. Pokrok ale nezastavíš. Aneb dobrá zpráva na závěr.

Autor: Jan Mestan | sobota 27.10.2018 15:06 | karma článku: 12.33 | přečteno: 265x

Další články blogera

Jan Mestan

Paní Nováková to nemyslela špatně, opravdu to chce hodně internetu zdarma

Lidé se momentálně posmívají ministryni Novákové za její výroky ohledně wifi. Bez ohledu na jakoukoliv politiku se jí zkusím zastat coby člověka, ne coby reprezentantky jakéhokoliv politického směru či struktury.

19.2.2019 v 17:25 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 233 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 220 | Diskuse

Jan Mestan

Jak složit kontinentální slupku Země zpět dohromady jejím zmenšením?

Poslední dobou se zkouším potýkat s obecným problémem, jak co nejlépe vyřešit složení kontinentální slupky v EE theory při zmenšení Země. Zkusím vstupně popsat dílčí kroky problému.

5.2.2019 v 22:18 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 284 | Diskuse

Jan Mestan

Elizabeth Tasker: Autorka termínu 'chthonian theory'

Ačkoliv termín 'chtonijská planeta' spatřil světlo světa již v roce 2003, termín 'chtonijská teorie', který směřuje k robustnějšímu zpracování pojmu či jeho zobecnění, použila v jedné kapitole své knihy vědkyně Elizabeth Tasker.

3.2.2019 v 22:08 | Karma článku: 13.83 | Přečteno: 288 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Petr Bajnar

Freudovské přeřeknutí

Ačkoli jsem si svůj poslední článek v rubrice Věda „O lidské (ne)inteligenci“ pro kontrolu dvakrát četl, přesto jsem v něm napsal větu: "Ve zvířatech bude vidět jen zdroj výživných bílkovin a ne LIDSKOU bytost".

18.2.2019 v 16:50 | Karma článku: 11.54 | Přečteno: 427 | Diskuse

Dana Tenzler

Chemie v jezírku - tajuplné bublinky v ledu

Jak se dostanou do ledu bubliny a proč se objevují jen někdy? Na vině je chemie a biologie, která neodpočívá ani v zimě. (délka blogu 5 min.)

18.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 274 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 220 | Diskuse

Julius Maksa

Jak nejlépe zabránit na dálnici jízdě v protisměru?

V pátek se staly dvě dopravní nehody na českých dálnicích, způsobené řidiči jedoucími v protisměru. Pomůže umístění nové dopravní značky? Neexistuje lepší značení, které by nebylo možné přehlédnout? Jedno řešení bych měl.

16.2.2019 v 14:15 | Karma článku: 38.95 | Přečteno: 3216 | Diskuse

Dana Tenzler

Planckova hvězda - teoretický pohled do černé díry

Co se stane s hmotou, která spadla do tzv. černé díry? Od určitého bodu její dráhy její osud už nemůžeme pozorovat. Věda má naštěstí ještě jiné možnosti, jak vysvětlit procesy, které nejsou vidět. (délka blogu 15 min.)

14.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 1044 | Diskuse
Počet článků 92 Celková karma 17.34 Průměrná čtenost 623

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou. Autorem webu: http://expandingearthresearch.org/ & Twitter

 

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

 

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

 

Najdete na iDNES.cz