Jak složit kontinentální slupku Země zpět dohromady jejím zmenšením?

5. 02. 2019 22:18:18
Poslední dobou se zkouším potýkat s obecným problémem, jak co nejlépe vyřešit složení kontinentální slupky v EE theory při zmenšení Země. Zkusím vstupně popsat dílčí kroky problému.

Vstupní data

První problém, který řešíme, je, jaká vstupní data bychom měli použít. Jako nejoptimálnější se jeví prostorová (3D) VGG data, díky kterým jsem mj. nalezl spojení Zélandie a Jižní Ameriky. Taková data jsou reprezentována de facto velkou spoustou (třeba 100,000) bodů o třech souřadnicích - X, Y, Z. Kromě souřadnice musí bod navíc disponovat čtvrtým parametrem, kterým může být barva a nebo jednoduše 1 nebo 0 (1 pro kontinentální kůru a 0 pro oceánskou kůru). Precizní VGG data jsou ještě více nuanční, neboť ono zjednodušení povrchu Země na kontinentální a oceánskou kůru není tak úplně snadné - je pochopitelné, že určité drobné části zemského povrchu mohou disponovat přechody mezi těmito dvěma jednotkami (například v Indonésii). Optimální je tedy použít VGG data co nejkvalitnější, kdy každý bod lze reprezentovat třeba stovkami hodnot vztaženými k různé hodnotě tíhových polí.

Tzn. základem našich snah je získat matici takových souřadnic doplněných o čtvrtý parametr, se kterou budeme moci dále pracovat.

Definování kontinentálních oblastí

Když se nám konečně podaří naši matici nějak vhodně zobrazit (vizualizovat) coby kouli, bude potřeba vytvořit nástroj, kterým ručně z této koule separujeme kontinentální oblasti. Tzn. potřebujeme nástroj, kterým tyto oblasti de facto obtáhneme. Takový nástroj de facto opět utvoří matici bodů, které na povrchu koule uzavírají region.

Zde se dostáváme k prvnímu matematickému problému - naše křivka by měla být uzavřená. Danými operacemi tak získáme kupříkladu 30 matic reprezentujících 30 segmentů kontinentální kůry a omezených uzavřenými křivkami. Naším cílem je přiblížit se co nejlepšímu definování kontinentální kůry. Je jasné, že 100% přesnosti nedosáhneme, avšak přesnosti nad 95%, možná až 99% a vyšší se nám jistě podaří dosáhnout, neboť soudobá nejlepší VGG data jsou opravdu značně přesná. Navíc je můžeme kombinovat s mapami stáří oceánské kůry a dalšími podklady.

Zmenšení koule a sdružování kontinentálních oblastí na jejím povrchu

Velice složitá fáze přichází v momentě, kdy začneme naše matice segmentů kontinentální kůry zpracovávat. Totiž kontinentální slupky mají při soudobém zemském objemu určitou křivost, která se při zmenšování koule, na níž spočívají, bude měnit. Co se v důsledku jejich vlastní rigidity +/- měnit nebude, je jejich povrch a tvar. Tzn. cílem další operace je umět na zmenšené kouli naše segmenty zobrazit - de facto ji obalit. Už jen když si toto představíme, vidíme, že to vůbec není snadná úloha. Představte si míč, jehož plášť rozstříháme a následně jím chceme pokrýt míč menšího objemu. Prakticky budeme ten plášť různě lehce deformovat, nepůjde nám úplně pěkně jím povrch menší koule obalit. Však to si každý může vyzkoušet.

Při naší metodě bychom se mohli zkusit držet dvou podmínek: První podmínka je zachovat tvar původního segmentu a druhá potom zachovat jeho povrch. My tedy vlastně musíme umět naší matici transformovat tak, aby segment přešel na kouli menšího objemu. Taková transformační matice by v sobě měla nést parametr poloměru koule, na kterou chceme segment 'přišít'.

Když se nám povede naše segmenty přesouvat na kouli menšího a menšího objemu, budeme mít ještě požadavek na umění jejich přesunů po povrchu takové koule. To abychom mohli zkoušet, zdali do sebe při zmenšování koule pasují více a více apod. Tedy zároveň musíme být schopni segment uchopit a přemístit po povrchu koule jako celek. To je opět úloha transformační matice, která nám segment posune například o 2° na sever a 1° na západ.

Autor: Jan Mestan | úterý 5.2.2019 22:18 | karma článku: 15.48 | přečteno: 330x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 262 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 262 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 1147 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 213 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 597 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz