Malá lekce nejen pro deskové tektoniky aneb co je to deska a co koule?

1. 03. 2019 16:59:53
Zamyslel jsem se nad tím, co způsobuje, že spousta lidí uvažuje výhradně ve dvou rozměrech. Typickým příkladem jsou lidé, kteří věří na placatou Zemi či ve velmi podobné učení tzv. deskové tektoniky.

Řekl bych, že obecně jde o problém takový, kdy lidé spíše nezvládnou definovat a správně uchopit pojmy dvojrozměrný (2D) a trojrozměrný (3D). Zároveň za to podle mého může i určitá lenivost a celoživotní spoutání s mapami, knihami a obrazovkami mobilních telefonů a televizí. Určitě se dá říci, že v řadě oborů na vnímání světa ve dvou rozměrech máte právo – týká se to právě třeba práva. Tím se právníků nechci nijak dotknout. Problém je, když si uděláte, jak se říká z ostudy kabát v rámci oboru, jakým je kupříkladu geologie – tedy nauka o chování kulaté Země a dalších prostorových těles.

V minulém textu jsem velice jednoduše ukázal, že deskový tektonik je člověk operující ve dvou rozměrech. Kdyby ve dvou rozměrech operoval výše zmíněný právník, řekl bych, že tolik škod nenapáchá, neboť se opírá o statě psané na papíře, který lze zjednodušit na rozměry dva – délku stránky a šířku stránky. Problém je, že planeta Země, kterou se zabývá geolog, má rozměry tři – je to kulaté těleso.

Příkladem deskově-tektonických textů z poslední doby mohou být takové:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0301926818302146

https://www.researchgate.net/publication/313461758_Where_the_lycophytes_come_from_-_A_piece_of_the_story_from_the_Silurian_of_peri-Gondwana

http://www.earthbyte.org/Resources/Pdf/Shephard_abs_ref_frame_testing_EPSL2012.pdf

V pomyslné ploše právníkovy stránky papíru bychom tak mohli zakreslit maximálně kružnici mající určitý poloměr. Každý bod kružnice má od jejího středu totožnou vzdálenost. Tedy bychom teoreticky získali jakýsi 'řez zmenšenou Zemí', když bychom vzali vnitřek kružnice na právníkově knize – tj. kruh.

Zkusím teď polopaticky vysvětlit, jak by se utvořila koule, resp. její povrch. Vzali bychom provázek o délce poloměru kružnice a přichytili jej k jejímu středu. Když bychom provázkem pohybovali ve všech možných směrech, které by nás napadly, konec provázku by se vlastně pohyboval po povrchu myšlené (polo)koule. Totéž bychom mohli udělat na druhé straně stránky – obě tzv. polokoule by nám daly celý povrch koule.

Někomu to může přijít k smíchu, proč se namáhat s takovým primitivním experimentem. 'Přece se traduje, že jablko, míč nebo pomeranč jsou kulaté. Tak snad vím, co je kulaté a co není!' No, osobně se domnívám, že ačkoliv lidé fungují většinově právě na principu, 'že to vědí, že to je kulaté', nedokáží onu kulatost vysvětlit, zdůvodnit a už vůbec ji nedokáží odlišit od 'placatosti'.

Mohou se sice vést filozoficko-fyzikální spory ohledně toho, kolik rozměrů má vůbec naše realita, zásadní a výhodné je se však opřít o to, co můžeme uchopit, popsat a naměřit. Experiment s právníkovo knihou dobře ilustruje, že naše bezprostřední realita se jeví býti trojrozměrná (nemáme apriori důvod si myslet, že je dvojrozměrná – i tehdy, když by byl náš svět hologramem, je evidentně trojrozměrná, byť prapodstata by byla ve dvou rozměrech). Zcela zásadní je naše snaha se s realitou potýkat, stýkat a seznamovat – viz. náš experiment.

Po našem experimentu bychom mohli přejít k samotné definici tzv. kartézského souřadného systému – ten obsahuje osy X, Y a Z. Naše stránka knihy by mohla ležet v osách X a Y, tj. v rovině XY. Pohyb provázku se odehrával i v ose Z (když bychom zaznamenávali trasu pohybu konce provázku coby body, měly by tyto logicky tři parametry – X, Y, a Z). Všechny osy mohou nabývat kladných i záporných hodnot. Teoreticky mohou jít až do nekonečna – to, zdali má nekonečno oporu v realitě, je potom další filozoficko-fyzikální problém.

Vzhledem k našim možnostem dlouhodobě Zemi studovat se ukázalo, že pochopitelně i ona je trojrozměrná – je spíše koulí než plackou. Deskový tektonik v tento moment patrně přejde v úžas, ale je tomu tak. Zemi můžete třeba oběhnout dvakrát dokola po dvou různých cestách pootočených vůči sobě v prostoru o 90°.

Nezbývá než doufat, že si deskový tektonik uvědomí, že Země je trojrozměrná. Budete se možná divit, ale spousta lidí na ulici vám řekne, že ví, co znamená 3D. Kolik z nich by to ale dovedlo podrobněji popsat? A správně odlišit pojmy 1D, 2D a 3D? Nejde jen dělat, že vím, 'co je to 3D'. Musím také chápat význam onoho pojmu, pokud se chci zabývat kupříkladu Zemí coby planetárním tělesem.

Já osobně deskovou tektoniku vnímám jako jakousi formu ideologie, které se nedaří 'prolnout' s tím, jak naše kulatá Země reálně vypadá - 'je kulatá'. Myslím, že by stálo za úvahu místo deskově-tektonických předmětů začít s výukou typu: 'Kurz rozlišení 3D a 2D' apod. Možná bychom se divili, co by studenti odpověděli na vstupní otázku: 'Co si představíš pod pojmem 3D a 2D?'

Závěrem je nutno říci, že legie deskových-tektoniků mají v současnosti velkou sílu. Texty oponentů, objevující se po dlouhé dekády, jsou takové ojedinělé seskoky parašutistů, kteří na území znesvářeném válkou svými heroickými činy upozorňují, že Země je kulatá a desková tektonika není tou správnou cestou k jejímu poznání. Heroickými proto, protože se skrze své postoje odstřihávají (jak ukazuje historie) od tzv. mainstreamu, kterým proudí státní prostředky. A takové prostředky jsou pro řadu lidí zkrátka důležitější než heroické činy výsadkových skupin. Otázkou je, jak dlouho budou ony 2D legie trojrozměrnosti našeho světa ještě odolávat.

Autor: Jan Mestan | pátek 1.3.2019 16:59 | karma článku: 11.46 | přečteno: 281x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.40 | Přečteno: 250 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.40 | Přečteno: 250 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1114 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 593 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz