Země není dutá aneb kterak Marvin Degezelle ovládá práci s izochronami, ale...

7. 03. 2019 18:51:51
Nalezl jsem text od Marvina Degezelleho, který mě v něm mj. cituje, kterak jsem ukázal smysl spojení Zélandie a Jižní Ameriky v Pacifiku v rámci EE theory. Text obsahuje hezké obrázky ale i řadu nesmyslů.

Je na místě říci, že je vůbec pozitivní, že jsou lidé zabývající se EE theory (spoustu předešlých výzkumníků Degezelle cituje). Marvin je člověkem, který umí spočítat objem a povrch koule. Ovládá tak učivo základní školy. Na jednu stranu to není příliš, na druhou stranu má alespoň rámcovou představu o tom, co je to koule zač. V případě deskových tektoniků o tom můžeme směle pochybovat. Bohužel u daných výpočtů Marvin končí. A závěrem svého textu neváhá tvrdit, že je Země dutá. To asi proto, že se opírá jen o jednoduché výpočty a ideu, že je hmota i hustota (stabilita) Země de facto konstantní v čase. Jinými slovy je jeho přístup takový, že když se Země zvětšila, musela v ní vzniknout výduť. Kdyby se Marvin alespoň trochu zajímal o elementární fyziku hmotných těles, viděl by, že jde ukázat, že v Zemi taková výduť není. Samozřejmě se i skrze další metody dá ukázat, že hustota s hloubkou narůstá. A to až k samotnému jádru. Koneckonců Marvin si třeba mohl zjistit hustotu křemene a průměrnou hustotu Země jako celku. No ale to nechme být. Zkrátka Země dutá není.

Jak už jsem ale řekl, je určitě pozitivní skutečností, že Marvin přijal ideu expanze Země za svou. A některé důvody uvedené v jeho volně dostupném textu na SCRIBD jsou důvody dobré a přijatelné. Některé jsem zmiňoval už ve svých textech.

Dovolím si odkázat na dva Marvinovy postřehy.

Zajímavé jsou ještě statě týkající se zkamenělin. Marvin poukazuje na skutečnost, že je nacházíme často na vrcholcích velehor (kupříkladu vrcholy Himálaje). Podobné fosilie najdete v Grand Canyonu i v údolích Vltavy. O celosvětovém rozšíření podobných či stejných druhů jsem již psal a svědčí pro to, že souš byla zaplavena vodou. Postupně s expandováním Země se souš odhalovala a souběžně s tím vznikaly vrstevnaté sledy s fosiliemi. Zde se také dostáváme k určité další možnosti, jak odhadnout dobu odhalování souší. Když by kupříkladu pohoří Himálaj rostlo tempem 1–4 cm za rok, dorostlo by do výšky 800,000 cm (= 8 km) za 200,000 až 800,000 let. Při rychlosti 10 cm za rok by šlo o interval 100,000 let, který je lehce v korelaci s mým původním textem. Moment, kdy se údajně ordovické sedimenty vrcholu Mt. Everestu dostaly nad úroveň oceánu, je momentem nejvyššího stáří fauny v nich nalezené. V mém výpočtu uvažuji růst Himálaje až o 8 km, v praxi bychom mohli vzít v úvahu několik jednotek km a naše stáří by tak mohlo být v řádech desítek tisíc až stovek tisíc roků. Určitě ne stovek milionů roků.

Na závěr musím říci, že jsem se Marvinovi snažil už kdysi před sepsáním jeho textu objasnit, že Země dutá není. Odkazoval jsem ho na příslušnou fyzikální literaturu i 1D modely parametrů Země (PREM). Nic z toho ho bohužel neobměkčilo.

Kdo by se chtěl výhradně na některé obrázky v jeho textu podívat, viz.

https://www.scribd.com/document/393077678/Expanding-Earth

Autor: Jan Mestan | čtvrtek 7.3.2019 18:51 | karma článku: 11.40 | přečteno: 218x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.40 | Přečteno: 251 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.40 | Přečteno: 251 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1122 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 594 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz