Víra jako dočasný konstrukt stvrzenky důvěry a moci

25. 03. 2019 18:14:21
Před časem mě na ulici zastavili dva misionáři. Když jsem se s nimi pustil do hovoru, spíše se na mě udiveně dívali. Ptal jsem se jich totiž, co je to víra. Odpověď jsem nedostal.

Odpověď jsem nedostal možná proto, že právě to je symbol víry. Věřit znamená být o něčem skálopevně přesvědčen a nebýt v daném tématu otevřen k diskusi. Věřit lze asi v cokoliv. Diskusí nad simulační teorií naše debata tak nějak vyhasla úplně.

Podle mého názoru jde skutečně věřit jen v to, co je poznatelné a v praxi uchopitelné. To znamená, že můžeme například soudobě věřit v to, že Země není placatá. Ale. Zkusme si představit modelovou situaci, kdy žijeme o mnoho set let zpátky a jsme svědky univerzitní výuky.

Studenti navštěvují univerzity v tzv. dobré víře (opět jsme u víry), že se tam cosi praktického naučí. Naučí se počítat, budou se zabývat funkcemi (průběhy všemožných veličin v čase a prostoru) a jejich vlastnostmi, seznámí se s možností měřit veličiny a tak dále. Představme si, že bude kolegium vyučovat, že je Země placatá ('a jinak to být nemůže'). Může to být někdy v době, kdy už jsou známy výpočty obvodu Země nebo skutečnost, že lodě po pár desítkách kilometrů mizí za obzorem (a zase se bezpečně vrátí – nepřepadly za okraj). Student toto dobře ví, přesto je mu vnucováno, že je Země placatá. Co s tím? Je třeba si uvědomit, že studenti jdou na školu proto, aby ji dotáhli do konce a získali tzv. univerzitní titul, kterým se potom budou zkoušet ohánět doufaje v lepší vyhlídky. Na studenta je vyvíjen de facto tlak, aby přijal učení univerzity za své. Učitel vyučující své teze o placaté Zemi nemůže připustit, že je Země kulatá, protože by se totálně zdiskreditoval. Dovedete si vůbec představit tu ostudu? Kolik zlikvidoval studentů za neznalost toho, že je Země placatá? Přichází typický začarovaný kruh. Student je často jedinec mající hluboko do kapsy, učitel se má oproti němu nadstandardně a je si dobře vědom toho, jakou ostudu by si uřízl, kdyby počal tvrdit, že je Země kulatá. I také ho to třeba napadne. Avšak jeho příjem je důležitější, tedy se snaží vybírat své nástupce takové, kteří budou loajální jeho učení. Tedy ty spíše průměrné či podprůměrné. Ty neloajální nechá buď zlikvidovat a nebo se jim bude snažit studium znepříjemnit, protože ohrožují jeho příjem.

Vidíme, že víra může i škodit a být nebezpečná. Osobně si myslím, že víra vždy posiluje jen určitou skupinu po určitý čas. A že je často podložena strachem o ztrátu příjmu či důvěry. Týká se to zvláště byznysů vybudovaných na víře. Coby skladník či řidič příliš škod nenapácháte, neboť věříte, že v regálu C má být zboží H. Nebo že musíte dojet z místa A do místa B. Tak to prostě je. Nikomu tím moc neškodíte a děláte svou práci (jistě, zefektivňování logistiky podpořené environmentalismem má cosi do sebe). Horší je zmíněný příklad akademické kariéry vybudované na víře. O to horší to je, když už se o kulatosti Země dlouho ví a vy přesto věříte v její placatost. A stále to opakujete dokola a doufáte, že pár oveček nachytáte. A budete se tak moci těšit z příjmu.

Akademickou obec namočenou do placatosti Země připomíná soudobé učení tzv. deskové tektoniky, která představuje jakousi 'vylepšenou' (možná ve skutečnosti ještě horší) verzi placaté Země, podívejte se na animaci složenou z představ Youtubera Scotese o tom, jak se Země měla vyvíjet posledních 180 milionů let (dvě zelené oblasti ohraničené tečkovanou červenou čarou měly být spojeny dohromady v době před 180 miliony lety – když ale vycházíte z představy ploché Země, přes jejíž okraje lze spadnout do volného kosmického prostoru, toto přirozeně opomíjíte):

Nepřipomíná vám animace výše trošku placatou Zemi v 'nestatickém podání'?

Autor: Jan Mestan | pondělí 25.3.2019 18:14 | karma článku: 11.48 | přečteno: 401x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 1131 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 596 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz