O Alvarezově nápadu aneb kterak se v paleontologii uchytí víra

6. 04. 2019 16:36:23
Jistý Alvarez kdysi asi pro svou lidskou malost navrhl, že když byli dinosauři oproti lidem tak 'velcí', že je muselo také něco velkého vyhubit. Dopad meteoritu před asi 65 miliony let byl vybrán bez důkazu.

Ve vědě se občas stane, že se z nápadu stane paradigma, aniž bychom měli jakékoliv důvody pro jeho přijetí. Lidé si dříve při nálezech větších kostí mysleli, že tyto dokládají, že Zemi obývali obři. Postupem času se zjistilo, že kosti nepatří lidem, ale jiným tvorům. Například i dinosaurům, kteří byli poměrně velcí, ale zase ne tak příliš (kytovci či sloni jsou také pořád dost velkými tvory). Alvarez je jedinec, který po nálezu vrstev starých asi 65 milionů let, prohlásil, že když 'byli ti dinosauři tak velcí' a že když tyto vrstvy dokládají dopad meteoritu, že tento také zapříčinil jejich vymření. Z návrhu se stalo dogma. Stačilo pár jedinců, kteří to pobrali jako 'pravdu', a lavina, která se strhla, zaplavila obrovské množství knih. Já sám jsem si také kdysi četl v podobných knihách a pokud jste od útlého věku nekritičtí, přijmete Alvarezův návrh jako dogma. Když se později stanete paleontologem, máte jasno o tom, že se Alvarez nemýlil, protože Vám to bylo předloženo už jako dítěti. Tehdy, jako dítě, jste ale nevěděli nic o vědě a neuměli jste rozlišovat mezi 'návrhem' a 'zjištěnou skutečností'. Pak Vám přibudou tituly, stanete se bakalář, magistr, doktor. A s tím přijdou i peníze a Vy musíte sakra štěkat pro udržení své pozice, když Vám někdo řekne, že pro návrh, který jste přijali jako dítě, nejsou doklady.

Zkrátka se uchytilo dogma toho typu, že dinosauři od období dopadu meteoritu na Zemi již nežili. Sice nikdo nikdy neviděl jediný snímek ukazující ony fosilní nálezy ve vztahu k datovanému sledu, ale Alvarezova pověst nabrala na takové mohutnosti, že ji lidé obecně přijali za svou. Idea je to hezká, je to zajímavá pohádka. To určitě.

Je na místě říci, že se dopad meteoritu vysoce pravděpodobně odehrál. To tak úplně nikdo nezpochybňuje. Kráter po chicxulubském impaktu byl nalezen. Dokonce lze zkusit očekávat existenci Ir-vrstvy různě po Zemi. Otázka, kterou si však musíme klást, je, zdali zvýšené iridium automaticky pochází z daného dopadu. Pokud to máme radiometricky změřeno, pak se lze domnívat, že ano. Co třeba takový Barringerův kráter v Arizoně z doby před 50 tisíci lety? I z něho by jistě vznikl prach s abnormálně navýšenými obsahy iridia. A co všechny ty dopady mezi 65 miliony lety do současnosti? Pokud je naším dokladem jen Ir-vrstva, musíme být opatrní. Ale to není meritem věci.

Tedy když to shrnu, utvořil se postulát o tom, že dopad před asi 65 miliony lety zapříčinil vyhynutí dinosaurů. Byly ale kosti vůbec někdy nalezeny pod onou odatovanou Ir-vrstvou? Je takový snímek? Viděl to někdo někdy (já osobně takový snímek nikdy neviděl). Pokud tomu čtenář věří, mohl by zkusit takový najít.

Autor: Jan Mestan | sobota 6.4.2019 16:36 | karma článku: 10.51 | přečteno: 273x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 1127 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 596 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz