Afrika! Asie! Afrika! Evropa!

11. 04. 2019 23:26:33
Na základní, nejpozději střední, škole se dozvídáme různé věci, které přijmeme za své. Jedna se týká stylu vývoje druhů včetně lidí.

Na základní škole se třeba dozvíme, že je Země plochá. Ta idea je tak lákavá, že si jí někdy neseme i na univerzitu a dokonce, dokonce na ní vystavíme svou akademickou kariéru. Také je nám řečeno, že člověk vznikl v Africe a odtud se šířil do světa. Za to asi může snaha lidí najít místo sňatku 'Adama a Evy' (evoluční biologové stále užívají termín 'mitochondriální Eva'). To jsou věci, které často utvářejí naší představu o světě. Když se pak dozvíme, že Země plochá není, zneklidní nás to. A hned tak to za své nepřijmeme. A nebo se dokonce dozvíme, že ve vědě existují nejen dogmata typu, že člověk vznikl v Africe 'v jednom bodě', ale také hypotézy či teorie, že vznikl a vyvíjel se i v Evropě či Asii.

Lidé často mají tuto představu, že obecně druhy vznikají tzv. 'v jednom bodě', což je oproti ploché Zemi sestup o jednu dimenzi níže - do 1D. Debata ohledně původu člověka se vyvíjí hlavně s tím, co 'se kde najde' za kosterní pozůstatky.

Afrika se 'proflákla' díky tzv. rokli Olduvai v její východní části. Právě tam se našly nejstarší pozůstatky hominidů. Neznamená to, že jsou skutečně nejstarší, ale jsou jako takové nejstarší nalezené. Olduvai je kaňonem, bývalo zde jezero a bujná vegetace. To už je minulostí. Oblast je vyschlá. Odhad je, že jsou pozůstatky až přes 3 miliony let staré (pozůstatky v kontextu datovaných vrstev jsem opět nikdy neviděl). A opět netvrdím, že tam nemůže být něco, co je 3 miliony let staré, může. Problém je tohoto typu. Opět si můžeme myslet, že pozůstatky hominidů souvisí s pozdní sedimentací vysychajícího kaňonu, který se vyrazil vrstvami až 3 miliony let starými. A tato úvaha je, pakliže nás někdo nepřesvědčí o něčem jiném, zcela relevantní.

Pro většinu z nás to tímto hasne - 'v rokli uvnitř Afriky se miliony let vyvíjel člověk'. V momentě, kdy už byl dost 'moderní', vyrazil do světa - do Evropy, Asie, Austrálie, Ameriky,... Většině taková pohádka stačí, pravdou však je, že hominidi existovali i v Asii.

Namátkou text o 'pekingském člověku':

https://www.scmp.com/magazines/post-magazine/long-reads/article/2154934/how-fossils-found-asia-could-rewrite-history

Nebo text o hominidech Tongzi:

https://phys.org/news/2019-04-tongzi-hominids-potentially-human-ancestor.html

Pozůstatky člověka vzpřímeného (homo erectus) byly nalezeny na Jávě již v roce 1891 (E. Dubois). 30. léta 20. století se nesla ve znamení určitého druhu typického 'souboje' mezi Afrikou a Asií aneb kde se najde více pozůstatků. Zub Gigantopitheca se našel v Hong Kongu roku 1935.

Roku 1933 například vznikla kniha Vom wachsenden Erdball a lidé stále raději přijímají, že je Země plochá (je rok 2019). Lze se také dočíst o blábolech, že je 'Out of Asia' teorie udržována kvůli 'čínskému nacionalismu'. Inu, první polovina minulého století byla vědě, zdá se, více otevřená, než dnes. Dnes vědě vévodí plochá Země.

Obecně dnes existují tři významné teorie o původu lidí, 'Out of Africa', 'Out of Asia' a 'Out of Europe'. Ačkoliv primáti žijí na území Jižní Ameriky, má se za to, že samotní lidé do Amerik přišli už jako lépe vyvinutý druh před možná 100,000 lety. Možná to bylo pár desítek tisíc. Možná dokonce hlouběji do minulosti. Na území Amerik totiž zatím, podobně jako v Austrálii, nebylo nalezeno něco podoby rokle Olduvai či podoby nálezů v Asii. Ale Evropa už má své nálezy a tedy přivála možnost 'Out of Europe', viz. text:

https://www.telegraph.co.uk/science/2017/05/22/europe-birthplace-mankind-not-africa-scientists-find/

Ono je to dost složité, najít kousek něčeho, co je pozůstatek hominidů - drtivá většina pozůstatků po nich a po padlé zvěři obecně se nezachová. Opravdu naprostá drtivá většina. Nález pozůstatku hominida v Evropě způsobil takový rozruch, že článek výše dokonce začal hlásat, že Evropa je kolébkou lidstva. A to prosím stačil jeden jediný nález. Možná, že v celé Americe také jsou podobné nálezy, jen čekají na své objevitele. Varianta 'Out of America' však zatím nehraje ani druhé housle, totéž se dá říci o variantě 'Out of Australia'. Avšak oproti Austrálii, v Jižní Americe recentně alespoň žijí různí primáti. Jistě, biolog vám bude směle tvrdit, že tam 'doraftovali' z Afriky přes Atlantik (nejde o článek z 1. dubna):

http://www.bbc.com/earth/story/20160126-the-monkeys-that-sailed-across-the-atlantic-to-south-america

Na základě největšího množství kosterních pozůstatků se momentálně jako nejlepší jeví teorie 'Out of Africa' a 'Out of Asia' - více o 'Out of Asia' si můžete přečíst zde:

https://en.wikipedia.org/wiki/Out_of_Asia_theory.

Je asi příliš brzy na to dělat nějaké závěry, zvlášť tehdy, když váš oponent často věří v plochou Zemi. Já vývoj onoho poznání vnímám jako určitý souboj, kdy se něco našlo v Africe a už se křičelo do světa, že 'to teda byla Afrika'. Pak se našlo něco v Asii a už se křičelo do světa, že 'to teda byla Asie'. Teď se zase našlo v Evropě a už se křičelo, že 'to byla Evropa'. Až se najde v Americe nebo Austrálii, bude se zase křičet, že 'to muselo být tam'. Vychází to asi z potřeby lidí ukazovat prstem - lidé od pradávna ukazují prstem na místa, která navštívili. Ukazují prstem na věc, kterou chtějí koupit. Ukazují prstem na viníka. A teď se snaží ukázat prstem na to jednoznačné místo, kde vznikl člověk. Optimálně by to měly být zeměpisné souřadnice místa, kde došlo k biblickému sňatku Adama a Evy. Sice to vypadá jako vtip, ale lidé jsou takto nastavení. Jsou takto založení.

Závěrem nadhodím takový modelový problém a vlastně rozdíl mezi 'jednotným' a 'mnohonásobným' 'nezávislým' vznikem druhů, konkrétně jsme si vzali 'homo sapiens'.

Jak se postupně dozvídám a je patrné i z debat pod mými texty, soudobá biologie funguje na principu 'Idea of Single and Unique Origin'. Tzn., že když je člověk uchopen jako druh homo sapiens, že musí, opakuji musí (jinou možnost snad biolog ani nepřipouští), existovat jakási Eva a jakýsi Adam v minulosti, kteří za tou danou větví stojí. Není možnost, že rozdělení v konkrétně homo sapiens proběhlo třeba třikrát 'nezávisle' na sobě. Tj. že by svého Adama a svou Evu měla například jak Afrika, tak Asie ('Idea of Multiple Origin').

Když se na to podíváme pragmaticky, první strukturování, co nám vznikne od jednoho soudobého člověka, je rodokmen. Každý lidský jedinec současnosti má sérii předků a každý si nese do jisté míry unikátní genetickou informaci. Je jasné, že se rodokmeny současníků v určitý moment začnou vzájemně protínat a tím také zužovat a zužovat. Jakým směrem se ale začnou zužovat? Jak? Jen jedním vedoucím k unikátnímu Adamovi a unikátní Evě? A nebo snad bylo takových dvojic více?

Biolog je člověk, který funguje na principu takovém, že pomyslné větvení zúží vždy jen do jednoho jediného bodu a prohlásí, že v něm unikátně vznikl homo sapiens. Co když je ale situace složitější, co když je bodů více a homo sapiens vznikl vícekrát? Co když ono pomyslné zúžení 'v bod' pro člověka proběhne až v momentě, kdy se dobereme k vodnímu předkovi, od kterého pak proběhla derivace suchozemského života? A tudíž homo sapiens vznikl 'nezávisle' v Asii i Africe? Nebo i jinde?

Podobnost druhů se obecně významně zvyšuje, když je porovnáme ještě v embryonálním vývoji. Tak nějak totiž mohl vypadat náš společný vodní předek, který přešel na suchou zem. A postupně se derivoval a rozrůzňoval. Vznikly krokodýlovité formy jednou a nebo vícekrát, protože je zkrátka dost výhodné se vyvinout v krokodýla?

Ještě připravím text o možných suchozemských migračních trasách mezi kontinenty, které by šlo i v rámci EE theory v nedávné minulosti vzít v úvahu.

Autor: Jan Mestan | čtvrtek 11.4.2019 23:26 | karma článku: 11.61 | přečteno: 466x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.61 | Přečteno: 1127 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 596 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz