Rozdíl mezi mýtem a realitou

19. 04. 2019 20:03:41
Uvedeme si několik příkladů mýtů, ve které člověk uvěřil či by mohl uvěřit. Korunovat to budeme vektory rychlostí geodetických stanic v Severní Americe.

Mýtus je něco, čemu může věřit hodně lidí a není to pravda. Osobně si nemyslím, že samotný mýtus a víra v něj je něco špatného. A dokonce bych tvrdil, že na podobnou víru mají lidé právo. A to do té doby, dokud není mýtus překonán. Jeho udržování totiž může lidem uškodit, poškodit jejich vývoj a jejich vnímání světa.

Předložím teď několik mýtů (obrázek vlevo) vs realit (obrázek vpravo). Můžete sami posoudit, zdali se lidské společnosti vyplatí mýtus udržovat, či nikoliv.

Mýtus první: LIDSKÉ SRDCE COBY TO POUŤOVÉ

Proč mýtus neudržovat: Když budeme vnímat srdce jako na obrázku vlevo, těžko zvládneme chápat jeho funkce. A tím ho nedokážeme opravit ani pro nic využít.

Mýtus druhý: PLOCHÁ ZEMĚ

Proč mýtus neudržovat: Když budeme Zemi vnímat jako placku, budeme si myslet, že ji nelze obejít dokola. Společnost by se patrně nikdy nerozvinula do soudobé podoby.

Mýtus třetí: SLUNCE JAKO OBLIČEJ BYTOSTI

Proč mýtus neudržovat: Když pochopíme Slunce, dokážeme měřením jeho veličin v čase predikovat možné solární bouře.

Mýtus čtvrtý: MASO V OBCHODĚ VZNIKLO KOUZLEM

Proč mýtus neudržovat: Je třeba chápat, že masu v obchodě předchází narození, růst, zabití a naporcování zvířete.

Mýtus pátý: ZEMĚ TU BUDE VĚČNĚ

Proč mýtus neudržovat: Hmota tvořící dnešní Zemi tu nějakou dobu ještě bude, ale časem se většina vody vypaří a Země přejde v kompletní souš. Nemá smysl si nalhávat, že bude Země pro všechny navždy přívětivá. Země přichází o vodu denně. Demonstrace nic nezmění, spíše chápejme Zemi jako těleso, které na nás nebude brát ohledy a zkusme hledat způsoby, jak minimalizovat energetickou náročnost lidstva za současného nesnížení využití lidského potenciálu. Létání po klimatických konferencích toto nepřinese. Cloudová existence lidí by naopak mohla.

Mýtus šestý: NA MĚSÍC NEJDE DOLETĚT

Proč mýtus neudržovat: Nemá smysl vytvářet konspirační teze o tom, že na Měsíci nejde přistát. Nebo že se to astronautům nepodařilo. Nejen, že to jde, ale je třeba zapracovat na tom, aby to šlo ještě lépe. O čem jediném lze polemizovat je to, zdali start astronautů před zhruba 50 lety nebyl příliš velkým rizikem, do kterého se šlo jen kvůli soupeření mocností. Pokusy se startem lunární rakety pro lidskou posádku v SSSR ukázaly, že katastrofa při níž mohli zahynout lidé, byla opravdu blízko. Problém mohl potkat i Saturn V.

Mýtus sedmý: ZEMĚ VYPADÁ TAK, JAK CHCEME, ABY VYPADALA

Proč mýtus neudržovat: Nemá smysl vnímat Zemi tak, jak chceme, aby vypadala. Zvláště tehdy, chceme-li si říkat profesor, docent či doktor věd. Vždy má smysl pracovat jen s takovými podklady, které jsou nejnovější a nejlépe respektují podobu Země - jedná se o družicové snímky optimálně užívající mapování fyzikálních polí.

A mohli bychom s mýty pokračovat.

Připojme mýtus osmý a doplňme ho hned sérií obrázků.

Mýtus osmý: SEVERNÍ AMERIKA SE HÝBE NA ZÁPAD A DESKA JUAN DE FUCA SE SUNE POD NÍ

Proč mýtus neudržovat: Desková tektonika nejen pokřivuje naši schopnost vnímat Zemi jako 3D (zhruba) kulaté těleso, protože je odvozena od modelu ploché Země, ale ukáže se i jako nevýhodná pro ultrapřesnou satelitní navigaci. Expanze Země mění v okolí hřbetů souřadnice stanic a to specifickým stylem vyhasínání - při hřbetu je změna největší, čím jste dále, změna klesá až k nule. Pokud budeme chtít satelitem zaměřovat pozice objektů s přesností milimetrů či centimetrů, nepůjde to provést bez korekce na expanzi Země.

K obrázkům výše bych ještě dodal, že vlevo jsme viděli buď fantazie a nebo výstupy modelů, které si člověk vymyslel. Šlo o modely vždy Zemi uvažující jako plochu či placku. Obrázky vlevo jsou odvozeny z tohoto předpokladu:

Vpravo jsme viděli reálná GPS data. Data toho, jaké pohyby stanice na zemském povrchu koná vůči referenčnímu elipsoidu WGS84. Nejen, že realita ukazuje, že šipky směřují od hřbetu na východ i daleko do vnitrozemí Spojených států, ale také, že mají tendenci vyhasínat, což je přesně v souladu s tím, že se Země rozpíná. Jinými slovy na obrázcích vpravo vidíte realitu dokládající, že se Země rozpíná, vlevo jsou nápady, které vzešly z modelu ploché Země a desek na ní (viz. video výše).

Viz. třeba text:

https://mestan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=647854

Kdo by si chtěl o UNAVCO něco přečíst, viz. odkaz:

https://www.unavco.org/instrumentation/networks/real-time-gps/real-time-gps.html

Inu, viděli jsme, že fantazie někdy vítězí. Někdy vítězí natolik, že se vkrade i do těch nejvyšších vzdělávacích kruhů...

Autor: Jan Mestan | pátek 19.4.2019 20:03 | karma článku: 15.37 | přečteno: 533x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 252 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 252 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 594 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz