Doplnění k textu 'Rozdíl mezi mýtem a realitou'

20. 04. 2019 16:53:27
Ještě si doplníme předchozí text mapou pro celou Severní Ameriku, aby bylo zcela jasné, že desková tektonika je nesmysl nepodpořený daty.

Můj poslední text viz.

http://mestan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=710052

V textu jsme si ukázali, že se Severní Amerika nehýbe na západ a jakási deska Juan de Fuca se nesune pod ní. Doplňme si to ještě mapou pro celou Severní Ameriku, ne jen západ (i tak vše ale bylo řečeno).

Co je to model? Model je lidská představa nezaložená na měření. Je to naše představa o fungování světa. Modelem může být například dutá Země, může to být geocentrismus. Měřením je potom třeba zjištění momentu setrvačnosti Země nebo měření pohybů těles. Model není nutně špatný, je to naše snaha se přiblížit realitě. Model vlevo je založen na představě, že je Země plochá. Realita vpravo nejen, že ukazuje, že plochá není, ale také ukazuje, že se rozpíná. Severní Amerika se nikam nehýbe. To se jen rozšiřují hřbety - přibývá tam bazalt, povrch oceánské kůry, a Země se pomalu rozpíná.

Je třeba zopakovat, že z hlediska GPS je důležitý výsledek měření. Většina lidí toto nepochopí a tak lidé, kteří založili svou kariéru na deskové tektonice, budou tvrdit, že výsledek měření není vlastně výsledkem. Že to jenom se ta Severní Amerika nehýbe proto, že je přibitá 'virtuálně'. Lidé někdy natolik uvěří svým představám, že data zpochybní naprostým nesmyslem. Ne každý dokáže Zemi neuchopit jako placku, ne každý...

Deskový tektonik bude tvrdit o datech toto:

NAM08 assumes that the interior eastern part of North America functions as a 'stable' rigid plate and deformation at the plate boundaries (particularly apparent that the western boundary) is shown in relation to the stable part of the plate.

Deskový tektonik je daty natolik rozčarován, že prohlásí, že data předpokládají, že je Severní Amerika stabilní rigidní deska. A proto se nehýbe. Jak mohou data toto předpokládat? Kdy deskový tektonik pochopí, co jsou data?

K jeho šipkám po celé Severní Americe prohlásí toto:

IGS08 is a 'no net rotation' reference frame. 'No-net-rotation' (NNR) is the motion of each plate with respect to the weighted average of all of the world's plate velocities.

IGS08 je jeho vymyšlený referenční rámec.

Problém ale je, že si nemůžu vymýšlet. GPS funguje velmi dobře a jeho rámcem je elipsoid WGS84. Cokoliv se proti němu pohne, naměříme to. WGS84 'obepíná' celou Zemi. Pokud se určitá deska hýbe, toto se v datech jasně projeví. Jako jakýkoliv jiný pohyb vůči této referenci. To je jediná směrodatná reference. A vůči této jediné směrodatné referenci se Severní Amerika nikam NEHÝBE!

To, proč je GPS nezávislá a fungující reference, je zakopáno v tom, že je jí úplně jedno, jak se něco na zemském povrchu hýbe. To proto, protože má odraz v pohybech družic, jejichž trajektorie jsou dány gravitačním polem Země, jejíž hmotu lze aproximovat bodem. Ale co chcete od deskového tektonika, který vnímá Zemi jako placku...

Autor: Jan Mestan | sobota 20.4.2019 16:53 | karma článku: 13.29 | přečteno: 407x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 251 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 252 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 594 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz