Proč si deskový tektonik myslí, že referencí GPS je deska?

21. 04. 2019 16:09:21
Pročítáním textů při datových sériích UNAVCO jsem zjistil jednu zajímavou věc. Deskový tektonik si myslí, že referencí GPS není elipsoid WGS84, ale pohybující se deska.

Už jsem to probral v předchozím článku na Blogu, teď jsem narazil ještě na jeden další (zareaguji na něj později):

https://www.unavco.org/science/snapshots/solid-earth/2018/kreemer.html

Ukazuje se velice zajímavá věc. Na jedné straně existují lidé, technici, kteří dávají dohromady systém GPS, který vaši pozici určuje triangulací (trilaterací) tak, že váš pasivní přijímač naslouchá signálům družic systému. To znamená, že vaši pozici určují družice, které létají po 'kružnicích' kolem Země. Tyto 'kružnice' mají odraz čistě v gravitačním poli Země, kterou lze aproximovat hmotným bodem. To znamená, že družicím je úplně jedno, zdali se přijímač pohne z příčin takových či makových (buď přijímač posunete z bodu A do bodu B ručně a nebo tam dojede na 'desce', kterou uvažuje deskový tektonik).

Zdá se ale, že toto není zřejmé deskovým tektonikům na straně druhé, kteří se systémem pracují. Cituji z jejich stránek UNAVCO:

The surface of the Earth is not stationary. It moves.

Deskový tektonik píše, že se zemský povrch hýbe. Ano, to je fakt, nejen tramvaje, lidé, auta ale třeba i sesouvající se půdy se hýbou.

But you have to ask, moving as compared to what? Since every location on the Earth is moving, how do you say how fast something is moving? You can only compare how fast one place is moving compared to another place.

A najednou se deskový tektonik začne ptát, vůči čemu má ten pohyb vlastně vztáhnout. Proč se takto ptá, když je věc dávno vyřešena? Systém GPS užívá WGS84. Určila se konvence, kde je 0 a jakým směrem je plus. Nahrazení Země elipsoidem a jeho udržování je řešeno už dlouho a je funkční. Nejprve byla přesnost v řádech metrů, potom jsme šli na desítky centimetrů a dnes jdeme až na centimetry. Když se něco hýbe, hýbe se to oproti myšlenému (abstraktnímu) elipsoidu. Je jedno, zdali to je smyšlená deska nebo já, prostě naměříme posun vůči této referenci.

Deskový tektonik udělal jednu velkou chybu. Deskový tektonik v prvé řadě vytvořil umělý model uvažující jeho 'desky', které se hýbou různými směry. A myslel si, že když začne měřit pomocí GPS, že toto také naměří. Jenže co se nestalo, z dat nic takového nevyplynulo. Deskový tektonik tedy začal hledat příčinu (neznalý problematiky měření pomocí GPS). A prohlásil de facto, že GPS funguje na principu takovém, že jeho referencí je pohybující se deska (to jest 'svět' deskového tektonika). A všechno, co tedy naměříte, bude relativní vůči této desce. Problém ale je, že referencí není pohybující se deska, ale onen elipsoid WGS84. A tak to, co naměříte, je absolutní (či chcete-li relativní vůči WGS84).

Bude ještě asi dlouho trvat, než se deskový tektonik smíří s tím, že to, co naměřil, jsou data. A ta jsou odvozena z družicového GPS positioningu. Data nekorespondující s jeho ideou hnaných desek.

Ukazuje se tak, že deskový tektonik si 'zemskou placku' přenesl i do této oblasti.

Teď krátce k odkazu v textu výše. Deskový tektonik opět vyslovil špatný předpoklad, který je už v nadpisu jeho článku: 'Stable North American Plate...'. Deskový tektonik opět netušící, že měří expanzi Země, píše o tom, že jeho data jsou 'stabilní Severní Amerikou', resp. deskou. Má totiž dojem, že referencí GPS je Amerika hýbající se jako deska, tedy jeho 'svět'. Tak to ale není.

Následuje obrázek z textu ukazující rozpínání Země. Šipky mají přesně tu signaturu, kterou předpovídá geometrie expanze, tedy signaturu vyhasínání od hřbetu (místa rozšiřování).

V textu se píše:

Plate tectonic theory holds that tectonic plates move as rigid bodies and only show deformation at plate boundaries. The North American plate is considered to be stable and rigid from the central to eastern U.S. and Canada, eastern Mexico, Greenland and part of the Atlantic Ocean.

A já říkám, dobrá, vymysleli jste 'teorii' desek a ta může říkat, co chce. Podstatná jsou ale data a tím, že budu tvrdit, že referencí GPS je hýbající se deska, tím ten gól do vlastní branky neodčiním.

Autor: Jan Mestan | neděle 21.4.2019 16:09 | karma článku: 14.21 | přečteno: 326x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 1131 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 596 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz