Něco málo o trackingu objektů aneb nemohu trackovat něco, co se neděje

23. 04. 2019 15:27:27
Když zaměříte fotoaparát na noční nebe a ponecháte jej v tzv. dlouhé expozici, na políčko filmu či fotočip se propíší hvězdy coby kružnice. Jaký to má vztah k terestrickým rámcům deskové tektoniky?

To, že Země rotuje, je známo. Když zaměříme fotoaparát k obloze a budeme nějakou dobu snímat, třeba hodinu, hvězdy vtisknou do našeho snímku oblouky. Aby i za celou hodinu snímání byla hvězda (hvězdy) bodem a nikoliv obloukem, lze zařídit tak, že budeme hvězdné pole trasovat. Buď užijeme klasickou paralaktickou montáž, nebo montáž azimutální naváděnou. Obě dokáží otáčet dalekohledem tak, jak se zhruba Země otáčí. Zorné pole dalekohledu se tak, můžeme říci, nemění.

Vidíme, že musíme tedy utvořit jakýsi referenční rámec, jehož základem je pohyb naší montáže ve směru pohybu hvězdy. Kdybychom tento pohyb nevytvořili, hvězda bude stále utíkat a na delších expozicích bude rozmazaná.

Velice podobný přístup je volen v rámci tzv. rámce ITRF08 (či IGS08), který vzniká jako jakási paralaktická montáž pro deskovou tektoniku. Abyste mohli studovat projevy deskové tektoniky, musíte se dle této teorie nejprve vypořádat s pohybem rigidních částí desek. Kvůli tomu vzniká rámec ITRF, který obsahuje modelové rychlosti jednotlivých desek. Jde tedy o jakýsi model, naši představu toho, jak se desky mají hýbat. Rychlost desek je v modelu odhadnuta, jde o předpoklad. Co má rámec zajistit? Rámec má zajistit to, že když budete studovat chování měřících GPS geodetických stanic na zemském povrchu, že tyto se budou s deskami hýbat - je to váš předpoklad. Proto vezmete váš rámec a v rámci něj začnete geodetické stanice vyšetřovat pomocí GPS. Protože si myslíte, že se desky skutečně hýbou, měl by takový rámec ITRF obsahující jejich modelové rychlosti tento skutečný pohyb jakoby vymazat a zafungovat coby jakási paralaktická montáž. Jenomže co se nestalo. Když deskový tektonik začal za poslední léta vyšetřovat centimetrové pohyby geodetických stanic ve Spojených Státech, tyto se projevily v rámci IGS08 úplně jinak, než očekával. Místo toho, aby byl pohyb desek vymazán, se model zcela promítl do výsledků reálných měření. Deskový tektonik doufal, že rámcem ITRF08 pohyby desek de facto odmaže, ale to se nestalo. Celý rámec se mu v datech projevil. Proč?

Chyba je hlavně v tom, že žádné pohyby desek neprobíhají. Jde o výmysl, fantazii, model. GPS funguje velmi spolehlivě a to, co díky systému naměříme, to se také projeví. Projev je jasný – Severní Amerika se (skoro) nikam nehýbe (obrázek vpravo). A model deskového tektonika se tak pouze nešťastně promítl do dat (obrázek vlevo). Je to jako uměle přidávat šum do jinak velmi kvalitní datové sady. K čemu to?

Jak si můžeme přečíst již u modelu ITRF2000:

For the first time in the history of the International Terrestrial Reference Frame, the ITRF2000 combines unconstrained space geodesy solutions that are free from any tectonic plate motion model.

(zdroj: https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2001JB000561)

Jinými slovy, smyslem ITRF (IGS) je to, aby v GPS měření byl odmazán pohyb desek - model nás má zbavit pohybu desek (free from any tectonic plate motion model). Model funguje tak, že se domnívá, že určitá určená rychlost (ať už GPS či skrze geologické metody) je automaticky směrodatná pro celý povrch myšlené desky. Když ale takový rámec chcete použít, nedojde ke kýženému odmazání pohybů desek, ale k tomu, že se model do výsledků měření promítne coby šum. Tedy coby zcela nežádoucí prvek. Důvod? Důvod je ten, že je desková tektonika holý nesmysl.

Tedy pozor - nesmíme zaměňovat mezi rámcem (modelem), jehož smyslem je odmazat pohyb desek, a skutečností, v rámci níž onen rámec absolutně vůbec nefunguje.

Autor: Jan Mestan | úterý 23.4.2019 15:27 | karma článku: 15.35 | přečteno: 291x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 1144 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 596 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz