Proč v systému NAD83 nevidíme pohyb desek, ale v systému ITRF08 (IGS08) ano?

24. 04. 2019 23:59:49
Několik mých posledních textů přineslo zajímavé diskuse ohledně referenčních rámců užívaných v geodézii. Podíval jsem se na věc podrobněji a stále to vypadá tak, že deskový tektonik si myslí, že GPS automaticky nepozná pohyb...

...jeho desek.

Jak už jsem uváděl, desková tektonika musí být díky GPS positioningu vidět. Deskový tektonik ale je o svém přesvědčení natolik přesvědčen, že bude tvrdit, že vidět není (a přesto prý existuje). Vidět měla být už v rámci NAD83, který je vytvořen na bázi WGS84, resp. GRS80 s velmi mírnými odlišnostmi. Deskový tektonik tvrdí, že v systému NAD83 je jeho deska fixovaná, že tak můžeme vnímat jen tektoniku uvnitř této desky, nikoliv její pohyb. To je však naprostý nesmysl, protože by se pohyb projevil.

Proč je ale pohyb desek vidět v ITRF08 (IGS08)? Autoři uvádějí různorodé formulace - rámec vznikal proto, aby byl tzv. 'free from any plate tectonic motion model' nebo že rámec 'bere desky v potaz'. Tak či onak, rámec IGS08 má být tedy něčím speciální. Speciální tak, abychom konečně viděli pohyb desek.

Můj předpoklad byl, že smyslem rámce je nás zbavit pohybu desek (uvažoval jsem logicky - pohyb desek má být normálně zřetelný, proč tedy někdo dělá něco, co má být 'free from' od takového modelu?). Viz. text:

https://mestan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=710496

Tedy ten zřetelný pohyb zkusíme jakoby 'odmazat' a tedy dostat projev tektoniky té či oné desky, ne? Jenomže do výsledků se desky projevují. Tedy jsem začal slovo 'free from' chápat jako nezávislý či osvobozený od pohybu desek. Ale jak osvobozený? Pokud je to rámec osvobozený a zároveň se v něm pohyb desky projeví, ukazuje se jako správný můj jiný předpoklad, viz. text:

https://mestan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=710257

, že si deskový tektonik myslí, že v GPS datech opravdu za normálních okolností není vidět pohyb desky. Že de facto GPS funguje tak, že jsou veškerá data fixovaná na desky. A proto nás deskový tektonik díky modelu ITRF08 (IGS08) od tohoto osvobodil a dodal pohyb desek uměle z modelu, který založil hlavně na geologických datech (aneb o kolik se má která deska hýbat).

To, co tedy vidíme jako pohyb desek, je vlastně opravdu (jak už jsem několikrát psal) změřená realita, ke které je dodán šum v podobě modelu pohybu desek. Ono je to zřejmé i pohledem na UNAVCO Velocity Viewer, kde můžeme vidět onen model hýbajících se desek. A tento model je jednoduše vektorově přičten k tomu, co naměříte (patrné je to náramně). Přičten proto, protože si tvůrci modelů myslí, že pohyb desek nejde pomocí GPS postihnout, ale přesto se podle nich děje. Problém je, že takový deskový pohyb by postihnutelný byl (jednak v rámci přesností a jednak v rámci družicového systému, který je na pohybu desek nezávislý).

Důvod pro přidávání šumu (pohybu desek) do datové sady vidím dvojí:

1) Nepochopení toho, jak funguje GPS (systém nezávislý na myšleném deskovém pohybu) a 2) přesvědčení, že desky nutně existují (když něco nejde naměřit, musím to dodat a tím to 'začne existovat').

Tímto bych rád poděkoval i autorům v diskusích pod předešlými texty, které mě vedly k hlubšímu studiu problematiky a tomuto textu. Stále více se ukazuje, že pohyb desek je iluzorní záležitostí, kterou odbouráme postupně s tím, jak se mezi normální společnost dostanou levné komerční GPS přijímače s přesností cm až mm. Nebude potřeba dělat psí kusy a dodávat k datům něco, co neexistuje.

Autor: Jan Mestan | středa 24.4.2019 23:59 | karma článku: 16.89 | přečteno: 587x

Další články blogera

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.40 | Přečteno: 250 | Diskuse

Jan Mestan

Co je starší? České středohoří nebo útvar křídy 'kolem'?

Geologie bývá zrádná. Když například v mapě uvidíme plochu sedimentárního útvaru a v ní enklávy vulkanitů, není snadné rozhodnout, co je mladší. Buď nám nejprve vznikly vulkanity a ty byly později obklopeny sedimenty a nebo...

1.11.2019 v 23:05 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o kontinentu pohřbeném pod jižní Evropou

V následujícím textu stručně shrnu, proč zpráva o kontinentu pohřbeném pod Evropou nedává smysl. Jde o zajímavou pohádku, kterou nepodporuje vůbec nic.

26.9.2019 v 15:31 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jan Mestan

O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století

Pozvánka na event O rostoucí Zemi aneb miliardový Big Deal pro 21. století, IMAGE Theatre Praha, 14DEC19.

19.9.2019 v 11:49 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 220 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Barrandien: Stovky milionů let cest po ploché Zemi nebo jen bezvýznamné sedimentární...

...vrstvy na kdysi dávno zoceleném tvrdém magmatickém základu Čech? Je Barrandova skála útvarem mladým a nebo extrémně starým?

12.11.2019 v 15:29 | Karma článku: 10.40 | Přečteno: 250 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy II - kvantové paralelní vesmíry s kopiemi nás samých

Existence jiných vesmírů je prakticky jistá, jak jsem se mohli přesvědčit v blogu Proč musí existovat život v jiných vesmírech a jaký je. Ale co proslavené vesmíry s kopiemi nás samých? Takové existují nebo je to jen pohádka?

12.11.2019 v 8:16 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1118 | Diskuse

Julius Maksa

Měl Albert Einstein v něčem pravdu? Volné pokračování.

Může vesmír fungovat podle STR a OTR ? Může se pohybovat vlna v ničem? Je rozdíl mezi světelnou a "gravitační" vlnou? Je rozdíl mezi makrosvětem a mikrosvětem? Je popis mikrosvěta kvantovou teorií pravdivý? Pokusím se odpovědět.

11.11.2019 v 21:53 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 211 | Diskuse

Jan Švadlenka

Kreacionismus jakožto alternativní vědecká teorie? Ale kdepak.

Někteří kreacionisté předstírají, že pouze hlásají atlernativní vědeckou teorii. "Evolucionisty" pak obviňují z nedemokratického chování, že prý se je snaží vytlačit z vědecké diskuze. Jenže kreacionismus alternativní teorií není.

11.11.2019 v 10:38 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 400 | Diskuse

Dana Tenzler

Co vlastně obsahuje vyhořelé jaderné palivo? (díl 1.)

Nevsadila bych se, že aktivisté (protestující proti transportům jaderného paliva) ví, co v něm vlastně je - a jak se chová. Proto také nemohou vědět, proč není odpad jen odpadem ale také cennou surovinou. (délka blogu 15-20 min.)

11.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 28.25 | Přečteno: 594 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 16.44 Průměrná čtenost 564

Zajímám se o geofyziku, letectví a vědu jako takovou. Člověk, který spojil Zélandii s Jižní Amerikou.

http://expandingearthresearch.org/

Twitter

Nové objevy a zejména možnost charakterizace či dokonce přímého zobrazování exoplanet vedly v novém miléniu ke značnému rozšíření jejich katalogů. V roce 2003 spatřuje světlo světa pojem chtonijská planeta (https://arxiv.org/abs/astro-ph/0312384). O několik let později dochází ve vědecké komunitě k přímějšímu zkoumání tzv. ultrakondenzované hmoty a nápadu, že taková hmota může při dekompresi relaxovat. Ve 20. a 21. století se zároveň v geologické komunitě opakovaně diskutuje myšlenka, že Země expanduje. To mě přivedlo k nápadu, že by právě Země mohla být horkým kandidátem na planetu chtonijského typu a důvod její expanze spočívat v relaxaci ultrakondenzovaných hmot jejího jádra a spodního pláště. Nadějnou cestou k ještě lepšímu poznání exoplanet budou data z nově budovaného dalekohledu E-ELT v Chile. Studium okolního vesmíru, chování materiálů při vysokých tlacích a modelování separace kontinentální vs oceánské kůry společně s produkcí citlivějších družic mapujících drobné real-timové proměny zemského povrchu dle mého názoru povedou k lepšímu pochopení Země a nabídnou nejen nové odpovědi, ale jistě i mnoho nových otázek v teorii expandující Země - EE theory.

https://bit.ly/2DgalE0

https://bit.ly/2CuxK3l

 

http://expandingearthresearch.org/jan/about/

@jm59official

Najdete na iDNES.cz